Okna skrzynkowe wyróżniają się tym, że do ich produkcji wykorzystuje się tradycyjne wzornictwo oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne. Dzięki takiemu zestawieniu stanowią one nie tylko element dekoracyjny, ale także zapewniają doskonałą izolację termiczną. Współczesne okna skrzynkowe to z jednej strony ukłon w stronę historii, z drugiej natomiast powiew nowoczesności.
Okna skrzynkowe a ich parametry techniczne
Okna skrzynkowe Witraż są przeważnie wykonywane z drewna, najczęściej trójwarstwowego. Do ich produkcji wykorzystuje się najlepszej jakości surowiec, taki jak modrzew, dąb lub sosna. Do ich nawierzchniowego malowania stosuje się metodę hydrodynamiczną. Powierzchnia okien może być impregnowana. W skrzydłach wewnętrznych zastosuje się szklenie czteromilimetrową szybą pojedynczą, natomiast w skrzydłach zewnętrznych szybą zespoloną.
Wyposażenie okien skrzynkowych
Istnieje wiele możliwości udoskonalenia okien skrzynkowych. Ich szprosy mogą być konstrukcyjne, ewentualnie naklejane lub wiedeńskie. Oryginalne, wyjątkowo atrakcyjne, klamki wyróżniają się bogatym wzornictwem i są najczęściej mosiężne, natomiast okucia mogą być w pełni nowoczesne. Są to przede wszystkim wkręcane i regulowane zawiasy mosiężne. Bardzo często mają charakter ozdobny.
Okapniki okien skrzynkowych mogą być aluminiowe lub drewniane, a profile mogą być wykorzystywane w nowo produkowanych oknach skrzynkowych, jak i w oknach już istniejących. Okna skrzynkowe mogą posiadać dodatkowe wyposażenie w postaci otwieranego lufcika, co znajduje najczęściej zastosowanie w zakonach i klasztorach oraz w innych lokalach użyteczności publicznej.